Co to jest HTML - Definicja w słowniku SEOHTML (HyperText Markup Language) to język znaczników służący do tworzenia dokumentów hipertekstowych oraz opisywania struktury informacji zawartych wewnątrz strony. Dzięki językowi HTML opisuje się strukturę stron www, natomiast to kaskadowe arkusze stylów (CSS) określają formę jej prezentacji w przeglądarce.

Pierwsza wersja pojawiła się już w roku 1991, na samym początku rozwoju internetu, a obecna specyfikacja jest określana jako HTML5.

Możliwości języka HTML

Język HTML, czyli hipertekstowy język znaczników pozwala przede wszystkim na opisywanie struktury strony internetowej wraz z definiowaniem jej treści. Ważną funkcją jest m.in. możliwość tworzenia hiperłączy, czyli odnośników do innych stron, dokumentów lub innych sekcji aktywnej strony. To jednak tylko jedna z wielu dostępnych opcji – do tego możliwe jest:

  • definiowanie nagłówków różnych poziomów (określanych jako H1, H2 itd. – aż do H6), które pozwalają podzielić zawartość na stronie, co ma spory wpływ na SEO i czytelność;
  • ustalanie akapitów;
  • konfigurowanie czcionek i innych elementów treści strony;
  • definiowanie list, tabel, formularzy i innych elementów o określonej strukturze;
  • osadzanie plików multimedialnych w tekście, m.in. zdjęć, plików wideo czy plików dźwiękowych.

Z uwagi na fakt, że HTML skupia się głównie na strukturze strony, język ten jest przeważnie wykorzystywany wraz z innymi rozwiązaniami pozwalającymi konfigurować wygląd witryny. Z plikami HTML niemal zawsze idą także arkusze stylów pisane w języku CSS – co więcej, funkcjonalność CSS może być zawarta w znacznikach HTML. Dodatkowo twórcy stron mogą skorzystać z takich technologii, jak PHP czy JavaScript (wraz z licznymi frameworkami do obydwóch języków), by wzbogacić funkcjonalność strony.

Jak wygląda dokument HTML?

Wygląd dokumentu HTML można podejrzeć na praktycznie każdej stronie internetowej. W tym celu wystarczy wybrać opcję „Zbadaj” czy „Pokaż źródło strony”, które wyświetla się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w oknie przeglądarki. Poprawny dokument powinien rozpoczynać się od tagu „<html>”, który zawiera przede wszystkim dwa podstawowe elementy:

  • znacznik „<head>” – nagłówek z danymi strony, importami skryptów i informacjami technicznymi, które pomagają przeglądarkom poprawnie renderować treść;
  • „<body>” – główna zawartość strony, podzielona dalej m.in. na nagłówki, akapity i sekcje.

Każdy znacznik w HTML może zawierać wewnątrz kolejne znaczniki, tworząc hierarchiczną strukturę kodu strony. Typowa witryna obejmuje nawet kilka tysięcy linijek, które przechowują informacje o jej strukturze, wyglądzie i sposobie wyświetlania treści. Zależnie od potrzeb twórcy stron mogą obecnie postawić również na szereg zaawansowanych funkcji, takich jak wideo HTML5, dostosowywanie wyglądu pod kątem rodzaju urządzenia i wymiarów ekranu, elementy interaktywne i wiele więcej.

Rola HTML w SEO

HTML to jedna z najważniejszych technologii przy tworzeniu stron internetowych, przez co ma także spory wpływ na działania marketingowe w sieci. W kontekście SEO warto przede wszystkim zadbać o poprawną strukturę, a w szczególności – odpowiednie linkowanie i podział treści na sekcje, akapity i nagłówki. Dzięki temu całość będzie czytelna dla użytkownika, a jednocześnie zrozumiała dla robotów indeksujących wyszukiwarek.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności