Potencjał inwestycyjny i gospodarczy Warszawy
Warszawa to miasto, którego potencjał inwestycyjny jest na bardzo wysokim poziomie i stale rośnie. Stolica Polski z roku na rok przyciąga coraz więcej inwestorów z Polski, Europy i całego świata, stając się siedzibą wielu firm o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Otwiera to miastu szereg możliwości rozwoju oraz umacnia jego pozycję jako ważnego centrum naukowego, kulturalnego i biznesowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Warszawa wysoko w prestiżowym rankingu BEAS
O wysokiej pozycji stolicy Polski wśród inwestorów świadczy m.in. raport Business Environment Assessment Study (BEAS), przygotowany przez firmę Antal oraz Cushman & Wakefield, w którym wzięli udział przedstawiciele świata biznesu z różnych sektorów gospodarki. Warszawa, jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025, została wskazana przez 29% respondentów. Wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego badania pokazuje, że stolica z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do lokowania kapitału – zarówno polskiego, jak i zagranicznego.
Respondenci ocenili potencjał inwestycyjny Warszawy na 7,7 w 10-stopniowej skali. Inwestorzy doceniają przede wszystkim dużą dostępność wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Stolica Polski, jako jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych i naukowo-badawczych w kraju, oferuje duże możliwości rozwoju zawodowego oraz wysoką jakość życia. Warszawa przyciąga zarówno ludzi młodych, którzy szukają w stolicy możliwości edukacyjnych, jak i doświadczonych pracowników, którzy są gotowi stale podnosić swoje kwalifikacje i chcą pracować przy ciekawych projektach.
Kluczowe obszary gospodarki lokalnej
Jak wynika z raportu Diagnoza potencjału gospodarczego aglomeracji warszawskiej i wytypowanie obszarów doskonałości gospodarczej, przeprowadzonego przez firmę Bluehill na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawa, stolica Polski przoduje w sektorze kreatywnym, nowoczesnych usług biznesowych, rolno-spożywczym i zielonej gospodarce komunalnej.
Stolica Polski jest także ważnym ośrodkiem turystyki biznesowej. Warszawa dysponuje szeroką bazą miejsc noclegowych o wysokim standardzie, a także obiektów umożliwiających organizację spotkań, targów, konferencji czy sympozjów.
Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa
Warszawa to miasto z doskonale rozwiniętą infrastrukturą transportową. Mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji dwie linie metra, a także gęstą sieć kolejową, autobusową i tramwajową. Na terenie aglomeracji warszawskiej są także dwa lotniska obsługujące zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe: Lotnisko Chopina i Port lotniczy Warszawa-Modlin. Warszawa jest świetnie skomunikowana z pozostałymi dużymi ośrodkami miejskimi, takimi jak Trójmiasto, Kraków, Wrocław czy Poznań, dzięki stale rozbudowywanej sieci autostrad i dróg ekspresowych.