Co to jest DirectAdmin - Definicja w słowniku SEODirectAdmin to łatwy w obsłudze panel do zarządzania usługami hostingowymi, w którym odnajdą się zarówno doświadczeni jak i początkujący użytkownicy. Dzięki swojej prostocie i intuicyjności umożliwia szybkie i bezproblemowe wykonywanie czynności administracyjnych, eliminując potrzebę korzystania z poleceń w trybie tekstowym.

Instalacja DirectAdmin i dostęp do panelu

Dostęp do panelu DirectAdmin odbywa się przez interfejs graficzny dostępny w przeglądarce. Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy najpierw zainstalować oprogramowanie na swoim serwerze. W zależności od dostawcy usług hostingowych proces ten może przebiegać nieco inaczej – w niektórych przypadkach możemy liczyć na automatyczną konfigurację poprzez panel zarządzania hostingiem, z kolei w innych będziemy musieli skorzystać ze skryptów instalacyjnych. DirectAdmin jest przeznaczony do użytkowania z systemem Linux, który napędza większość serwerów hostujących strony i usługi online. Instalacja niezbędnych zależności, a także samego programu, jest możliwa m.in. za pośrednictwem menedżerów pakietów dostępnych w każdej dystrybucji Linuksa.

Przy standardowych ustawieniach logowanie do panelu DirectAdmin jest dostępne pod główną ścieżką serwera, po dodaniu do adresu oznaczenia portu „:2222”. Jeśli oprogramowanie zostało zainstalowane poprawnie, powinien wyświetlić się formularz z polem na nazwę użytkownika i hasło. Domyślny login to „admin”, z kolei początkowe hasło jest ustalane podczas instalacji.

Funkcjonalność DirectAdmin

Panel DirectAdmin wyróżnia się bogatą funkcjonalnością dostępną przez dość prosty i przejrzysty interfejs. Dzięki temu jest to opcja polecana nie tylko dla zaawansowanych administratorów stron internetowych, lecz także dla mniej doświadczonych osób. W głównym menu znajdziemy kilka sekcji, które obejmują najważniejsze ustawienia strony – m.in. zarządzanie kontami, zarządzanie pocztą e-mail i informacje o systemie. Dostępne są także opcje zaawansowane i dodatkowe funkcje. Czynności, które można wykonać za pośrednictwem panelu DirectAdmin, obejmują zadania takie jak:

  • zarządzanie domenami,
  • obsługa certyfikatów SSL,
  • konfiguracja kont e-mail, FTP i baz danych,
  • przeglądanie i zarządzanie plikami zapisanymi na serwerze,
  • przeglądanie logów serwera,
  • wykonywanie kopii zapasowych i przywracanie.

DirectAdmin – pluginy

Jedną z najważniejszych cech panelu DirectAdmin jest możliwość instalowania wtyczek, które jeszcze bardziej rozszerzają funkcjonalność tego rozwiązania. W zależności od potrzeb można postawić np. na pluginy z chatbotami, dodatkowe zabezpieczenia, wtyczki zmieniające wygląd strony, instalatory dodatkowych aplikacji, pluginy do obsługi płatności i wiele więcej. Polecamy pobieranie wtyczek wyłącznie z zaufanych źródeł. Główne repozytorium znajduje się na stronie DirectAdmin. Dodatkowo użytkownicy systemu mogą publikować swoje rozszerzenia na oficjalnym forum, wraz ze szczegółowymi instrukcjami i informacjami dotyczącymi funkcjonalności. Przejrzysty interfejs, rozbudowane możliwości i opcja rozszerzenia systemu o pluginy sprawiają, że DirectAdmin od wielu lat cieszy się sporą popularnością wśród narzędzi do zarządzania stronami internetowymi.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności