Co to jest WordPress - Definicja w słowniku SEOWordPress to system zarządzania treścią (CMS), który od wielu lat króluje wśród rozwiązań z tej kategorii. Szacuje się, że ponad 40% wszystkich witryn w internecie korzysta z WordPressa (wg danych z portalu W3Techs), co pozwala stwierdzić, że jest to najpopularniejszy system CMS na świecie. To rozbudowana platforma oferująca wiele gotowych funkcji i sporą elastyczność z projektowaniem strony, a także wsparcie dla ogromnej kolekcji pluginów, które dodatkowo rozszerzają lub zmieniają funkcjonalność witryny.

Co to jest WordPress?

WordPress to rozwijany już od 2003 roku system zarządzania treścią (CMS), który początkowo skupiał się przede wszystkim na obsłudze blogów. Jego funkcjonalność była jednak stale rozbudowywana, co w połączeniu z szerokim wyborem wtyczek sprawia, że WordPress może być aktualnie wykorzystany do stron niemal dowolnego rodzaju – nawet do sklepów internetowych. Od strony technicznej WordPress jest oparty na języku PHP, służącego do definiowania kluczowych funkcjonalności systemu, i bazach danych MySQL, które przechowują zawartość strony internetowej.

Czy WordPress jest darmowy?

System WordPress jest dostępny w pełni za darmo. W celu zainstalowania platformy wystarczy pobrać skrypt ze strony twórców oprogramowania – wielu dostawców hostingu oferuje także gotowe wsparcie w instalacji WordPress. Sam system nie generuje zatem dodatkowych kosztów, a w celu przygotowania strony WordPress wystarczy opłacić własny hosting i domenę. Warto mieć na uwadze, że WordPress oferuje własne pakiety wsparcia w różnych cenach, które obejmują przygotowanie hostingu, domenę i wsparcie techniczne, ale właściwa część oprogramowania jest dostępna całkowicie za darmo.

Nieco inaczej jest w przypadku pluginów – choć wiele z nich jest darmowych, nie brakuje także rozwiązań płatnych. Część wtyczek działa także w modelu freemium, w ramach którego podstawowe funkcje są dostępne bez opłat, ale bardziej zaawansowane rozwiązania wymagają zapłaty.

Dlaczego warto postawić na WordPress?

Za ogromną popularnością WordPressa stoi kilka czynników, które skupiają się głównie wokół intuicyjnej obsługi i braku opłat za instalację. Zarządzanie treścią strony odbywa się za pośrednictwem przejrzystego, prostego w użytkowaniu panelu administracyjnego, w którym można m.in. dodawać i edytować wpisy, zarządzać wtyczkami czy dostosowywać motyw strony. Na uwagę zasługuje również bardzo długa lista funkcji, które pozwalają na kompletne zarządzanie witryną bez instalacji dodatkowych rozwiązań. Sporym atutem jest też duża i aktywna społeczność WordPress, odpowiadająca nie tylko za tworzenie przydatnych wtyczek, lecz także bieżące wsparcie w razie różnych problemów z systemem.

Przy korzystaniu z WordPressa należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, które mogą powodować niechciane problemy na stronie. Najważniejszą jest dokładne sprawdzenie wtyczek – mimo że sam system korzysta z bardzo skutecznych zabezpieczeń i jest dobrze zoptymalizowany, niezaktualizowane wtyczki są często furtką dla hakerów, którzy wykorzystują luki w oprogramowaniu i wstrzykują złośliwy kod, który może wyrządzić niemałe szkody. Najczęściej jednak korzystanie z WordPressa jest intuicyjne i bezproblemowe nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w zarządzaniu stroną internetową, a przynajmniej na podstawowym poziomie potrzeb.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności