Czym są znaczniki HTML - Definicja w słowniku SEOZnaczniki (tzw. tagi) to kluczowe elementy kodu HTML, odpowiadające za działanie strony i wyświetlanie jej treści. W zależności od ich pozycji, definicji i zawartości znaczniki HTML mogą pełnić szereg różnych funkcji – od kontrolowania układu treści, przez umieszczanie plików multimedialnych, aż po zarządzanie działaniem robotów indeksujących.

Jak wygląda znacznik HTML?

Znacznik HTML składa się z tekstu umieszczonego pomiędzy nawiasami trójkątnymi („<” i „>”). Każdy tag zaczyna się od określenia jego nazwy, co jednocześnie pozwala zdefiniować jego zastosowanie (np. „img” – obrazy, „p” – akapit tekstu, „h2” – nagłówek poziomu drugiego, „meta” – znaczniki meta). Po nazwie można dodatkowo zdefiniować atrybuty właściwe dla danego typu znacznika, zapisywane w formie wartości przypisanych do atrybutów przez znak równości. Przykładowo, jeśli chcemy zamieścić w kodzie strony zdjęcie, znacznik „img” powinien zawierać ścieżkę do pliku („src”), a ponadto może obejmować wytyczne dotyczące wymiarów (np. „height”, „width”). Pełna forma znacznika HTML dla zdjęć mogłaby wyglądać następująco:

<img src=”https://adres-twojej-strony-pl/sciezka/do/zdjecia.jpg” alt=”Tekst alternatywny” width=”500″ height=”500″ />

gdzie kolejne elementy oznaczają:

  • img – definicja znacznika dla obrazu;
  • src – ścieżka do pliku źródłowego;
  • alt – tekst alternatywny, wyświetlany po najechaniu kursorem na obraz i odczytywany m.in. przez roboty wyszukiwarek;
  • width i height – odpowiednio szerokość i wysokość obrazu w pikselach;
  • / – zakończenie tagu pojedynczego.

Więcej informacji o budowie znacznika HTML

Poszczególne znaczniki HTML mają własne zestawy atrybutów, które pozwalają na zdefiniowanie różnych parametrów, sposobu wyświetlania czy odniesień. Warto także pamiętać, że tagi HTML dzielą się na pojedyncze i podwójne. Pierwsze z nich są używane głównie do zamieszczania pojedynczych elementów na stronie i składają się z jednego znacznika, zazwyczaj zakończonego ukośnikiem przed końcowym nawiasem trójkątnym (od HTML5 nie jest on już niezbędny). Podwójne to z kolei pary znaczników, w których jeden jest znacznikiem otwierającym (np. „<strong>” – rozpoczęcie pogrubionego tekstu), a drugi ma taką samą nazwę, ale poprzedzoną ukośnikiem (np. „</strong>” – zakończenie pogrubienia).

Znaczniki HTML a pozycjonowanie

Poprawne wykorzystanie znaczników HTML w kodzie strony ma spory wpływ na pozycjonowanie. Wynika to z faktu, że algorytmy indeksujące biorą pod uwagę nie tylko samą zawartość strony, lecz także jej strukturę i poprawność kodu. Szczególnie ważne są znaczniki odpowiadające za organizację treści (m.in. nagłówki, akapity), a także odnośniki (tzw. linkowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne). Istotną grupą są ponadto znaczniki meta, które mogą definiować np. tytuł meta, opis meta czy wytyczne dla robotów indeksujących. Aktualnie większość stron korzysta z różnego rodzaju oprogramowania CMS, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego umieszczania znaczników – warto jednak zapoznać się z ich działaniem i znaczeniem w razie ewentualnych błędów czy potrzeby bardziej szczegółowego dopasowania działania strony.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności