Co to jest HTTP - definicja w słowniku SEOHTTP to jeden z najważniejszych protokołów, dzięki którym internet może działać w poprawny sposób. Jego zadaniem jest określenie zasad przesyłania informacji między klientem (np. przeglądarką) a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa.

Jak działa protokół HTTP?

Protokół HTTP jest odpowiedzialny za definiowanie zasad komunikacji między różnymi użytkownikami internetu. Cały proces opiera się na systemie żądań i odpowiedzi, zdefiniowanych według kilku metod o określonych parametrach. Najprostszym przykładem działania HTTP jest wejście na stronę internetową, które z perspektywy protokołu HTTP oznacza przesłanie żądania GET do serwera. W odpowiedzi przesyłany jest docelowy zasób – najczęściej mowa o pliku, który znajduje się pod wskazanym adresem.

Metody protokołu HTTP

Protokół HTTP wyróżnia kilka metod, które opisują sposób przetwarzania poszczególnych żądań klienta. Najważniejsze z nich to GET, POST, PUT i DELETE.

  • Żądanie GET pozwala na pobieranie zasobów dostępnych pod wybranym linkiem, takich jak strony w formacie HTML, obrazy czy pliki w dowolnym formacie. Ten rodzaj żądania może zawierać dodatkowo parametry dodawane do adresu URL, oznaczane znakami zapytania – np. „?id=100” – i umieszczane po głównej części adresu.
  • POST umożliwia przesyłanie danych z formularzy na stronie. W przeciwieństwie do żądań GET wysyłane parametry i ich wartości nie są widoczne w adresie, a w samej treści żądania (nazywanej „payload”).
  • PUT ma podobne działanie jak POST, ale jego zadaniem jest aktualizacja zawartości na serwerze.
  • DELETE to żądanie usunięcia zasobu. Zazwyczaj jest to opcja dostępna wyłącznie dla użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami, by uniknąć niechcianego naruszenia treści strony.

Oprócz podstawowych metod dostępnych jest jeszcze kilka rzadziej używanych rodzajów żądań: HEAD (pobieranie informacji o zasobach), OPTIONS (informacje o opcjach), TRACE (wyświetlanie logów dotyczących żądań), CONNECT (tunelowanie) i PATCH (częściowa aktualizacja).

Co zawiera żądanie HTTP?

W zależności od wybranej metody wygląd i zawartość żądania HTTP mogą się różnić. Niemal zawsze jednak request powinien obejmować następujące informacje:

  • typ żądania;
  • adres hosta docelowego;
  • informacje o aplikacji klienta (np. wersja przeglądarki i systemu), potrzebne do poprawnego wyświetlenia zwracanych treści;
  • informacje o akceptowanych typach plików, językach i standardach kodowania znaków;
  • zasady połączenia, w tym czas zarezerwowania połączenia.

Odpowiedź od serwera zawiera natomiast kod odpowiedzi, czas serwera, informacje o serwerze, informacje o ciasteczkach, parametry pamięci podręcznej i zawartość. Szczegółowe zasady działania HTTP są zdefiniowane w dokumentach technicznych RFC.

HTTP / HTTPS

Aktualnie znacznie częściej możemy spotkać się z protokołem HTTPS. Jest to rozwiązanie o bardzo zbliżonej funkcjonalności do HTTP, jednak różniące się pewną kluczową kwestią – wsparciem dla szyfrowania danych. Dzięki temu jest to znacznie bezpieczniejsza opcja, która pozwala lepszy poziom ochrony informacji dotyczących internautów.

Wpływ protokołu HTTP/HTTPS na SEO

Jest to czynnik rankingowy, choć obecnie o niewielkim znaczeniu. Niemniej jednak, korzystanie protokołu HTTPS może mieć pozytywny wpływ na ocenę strony przez Google. Co więcej, jest to pozytywny sygnał także dla użytkowników, którzy są coraz bardziej świadomi zasad panujących w sieci.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *