Co to jest HTTPS – Definicja
HTTPS to szyfrowany wariant protokołu HTTP, który pozwala na zabezpieczenie informacji przesyłanych przez użytkowników. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu standardu TLS, czyli odświeżonej wersji stosowanego wcześniej protokołu SSL.
Różnice między HTTP a HTTPS
Zarówno HTTP, jak i HTTPS realizują taką samą funkcjonalność – ich zadaniem jest obsługa zapytań przesyłanych między klientem a serwerem. Od strony technicznej obydwa protokoły są bardzo podobne; HTTP i HTTPS oferują identyczny zestaw żądań, które mogą obsługiwać takie same dane. Występuje między nimi jednak kluczowa różnica w postaci obsługi szyfrowania. Litera „S” w nazwie „HTTPS” oznacza „secure”, czyli „bezpieczny” – jest to lepiej zabezpieczona wersja protokołu. W praktyce oznacza to, że dane przesyłane przez HTTPS nie mogą być odczytane przez strony trzecie: są one dostępne tylko dla serwera. Od strony technicznej ważną kwestią jest też korzystanie z innego portu – transmisja przez HTTP odbywa się z użyciem portu 80, a w przypadku HTTPS jest to port 443.
Uwaga! Korzystanie z protokołu HTTPS zwiększa bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników, ale nie chroni wszystkich informacji, na przykład adresu IP urządzenia czy nazwy odwiedzanej strony internetowej. Dodatkowo, szyfrowane serwisy WWW nie zabezpieczają przed wirusami ani wyłudzeniem poufnych informacji, jeśli są one przesyłane przez formularze na stronach wyłudzających dane.
Ile stron korzysta z protokołu HTTPS?
Choć pierwsza wersja protokołu HTTPS została opracowana już w roku 1994, zaledwie trzy lata po wprowadzeniu standardu HTTP, przez długi czas większość stron w sieci nadal korzystała z HTTP. Sytuacja uległa zmianie dopiero pod koniec drugiej dekady XXI wieku, gdy Google i inne duże firmy z obszaru IT zaczęły kłaść coraz większy nacisk na implementację HTTP. Jednym z przełomowych momentów było uwzględnienie HTTPS w roli czynnika rankingowego wyszukiwarki Google, co nastąpiło w okolicach roku 2014. Wcześniej (według danych portalu W3Tech) strony HTTPS stanowiły ok. 10% wszystkich witryn w sieci, jednak już w roku 2018 ich udział wzrósł już do 26%. Granica 50% została przekroczona w roku 2020, a obecnie z HTTPS korzysta już ponad 80% wszystkich stron internetowych.
Jak sprawdzić, czy strona korzysta z HTTPS?
Informacje o protokołu, z którego korzysta dana strona internetowa, są zawarte już w samym adresie. W przypadku HTTPS będzie on zaczynać się od „https://”, z kolei dla HTTP jest to „http://”. Dodatkowo przeglądarki informują użytkownika o rodzaju protokołu za pośrednictwem symboli graficznych – najczęściej HTTPS jest oznaczone zamkniętą kłódką, a HTTP otwartą. Po kliknięciu kłódki można dodatkowo uzyskać szczegółowe informacje na temat witryny i certyfikatu TLS/SSL, który jest potrzebny do implementacji protokołu HTTPS.
HTTPS a SEO
Warto mieć na uwadze, że HTTPS to jeden z czynników rankingowych używanych przez wyszukiwarki do wyznaczenia kolejności wyników, stosowany m.in. przez Google. Z tego względu zaleca się, by wszystkie strony korzystały z HTTPS. Jest to jednocześnie istotna kwestia dla użytkowników, którzy mogą dzięki temu mieć pewność, że ich dane są szyfrowane i bezpieczne. Aby wdrożyć HTTPS na swojej stronie, niezbędne będzie uzyskanie certyfikatu TLS. Certyfikaty są przyznawane wyłącznie przez zatwierdzone jednostki (tzw. CA – Certificate Authority, czyli urzędy certyfikacji), które są uprawnione do weryfikacji domen. Za certyfikowanie takich podmiotów w Polsce odpowiada Narodowe Centrum Certyfikacji (NCCert), działające w strukturach NBP.
SAMOSEO
Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.