Co to jest Przekierowanie 301 – Definicja
Przekierowanie 301 to jeden z kodów przekierowań w ramach standardu HTTP. Przekierowanie 301 jest używane w sytuacjach, w których żądana zawartość jest na stałe dostępna pod innym adresem.
Kody odpowiedzi
Działanie protokołu HHTP opiera się na systemie zapytań klienta i odpowiedzi serwera, przy czym poszczególne kody odpowiedzi mają konkretne znaczenie. W zależności od zakresu służą one do zwracania różnych informacji związanych z przetwarzaniem danego żądania:
- kody 100–199 – odpowiedzi informacyjne (żądanie zostało przyjęte i jest przetwarzane);
- kody 200–299 – pomyślne przetworzenie żądania (np. zwrócenie strony, stworzenie elementu, udana aktualizacja);
- kody 300–399 – przekierowania (zasób nie jest dostępny pod wskazanym adresem, ale może być dostępny pod innym);
- kody 400–499 – błędy klienta (np. niepoprawna składnia żądania);
- kody 500–599 – błędy serwera (żądanie jest poprawne, ale występują problemy po stronie serwera uniemożliwiające jego przetworzenie).
Kod 301 znajduje się w zakresie odpowiedzi zawierających informacje o przekierowaniu. Jego pełna nazwa to „301 Moved Permanently”, czyli „301 Przeniesiono na stałe”. Odpowiedź tego rodzaju jest stosowana wtedy, gdy zarówno ten, jak i wszystkie przyszłe żądania pod dany adres URL powinny być kierowane pod inny adres.
Kiedy stosuje się przekierowania 301?
Przekierowania 301 mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach, w celu poprawnego kierowania ruchem na stronie. Niektóre zastosowania kodu 301 obejmują:
- usunięcie podstrony i przeniesienie użytkowników na inną podstronę o zbliżonej zawartości lub np. na stronę główną serwisu;
- zmianę adresu URL wybranej podstrony, związaną np. z aktualizacją tytułu wpisu czy zmianą struktury serwisu;
- przejście z protokołu HTTP na HTTPS – w tym przypadku przekierowanie powinno dotyczyć całej strony.
Jak wdrożyć przekierowanie na swojej stronie?
Aby ustawić przekierowania, można skorzystać z kilku różnych opcji. Jedną z nich jest modyfikacja pliku .htaccess, który opisuje ścieżki zasobów na serwerze. Łatwiejszym sposobem często okazuje się jednak skorzystanie z gotowych funkcji oprogramowania CMS lub dedykowanych wtyczek – tego typu rozwiązania są dostępne m.in. w platformie WordPress. Dodatkowo przekierowania mogą być bezpośrednio zdefiniowane w kodzie strony, z wykorzystaniem języka PHP lub JavaScript.
Metoda 1. Modyfikacja pliku .htaccess
W tym przypadku wiele zależy od tego o jakim przekierowaniu myślimy. Przekierowanie konkretnych adresów na ich nowe wersje można wykonać w pliku .htaccess za pomocą komendy:
Redirect 301 /staryadres.html /nowyadres.html
lub
RewriteRule ^staryadres.html$ /nowyadres.html [R=301,NC,L]
Z kolei przekierowanie wszystkich podstron ze starej domeny na nową – w przypadku, gdy struktura adresów się nie zmienia – można wykonać w ten sposób:
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]
Metoda 2. Przekierowanie PHP
Poniższy kod PHP należy wstawić na samym początku, najlepiej przed wyświetleniem jakiegokolwiek znaku:
< ?php
header(„HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(„Location:/nowyadres.html”);
header(„Connection: close”);
exit;
? >
Metoda 3. Przekierowanie w JavaScript
Wykorzystanie skryptu JavaScript dla użytkownika zadziała tak jak powinno, czyli zostanie przeniesiony na inny adres. Warto jednak podkreślić, że przekierowanie poprzez JS może nieść negatywne konsekwencje dla SEO, np. ze względu na to, że serwer zwróci kod odpowiedzi 200 zanim nastąpi wykonanie przekierowanie.
< script type=”text/javascript” >
window.location = „/nowyadres.html”;
< /script >
Jak sprawdzić poprawność działania przekierowania 301
W celu sprawdzenia czy przekierowanie działa poprawnie, można skorzystać z kilku metod, np.:
- wklejenie adresu URL w przeglądarkę i sprawdzenie czy przekierowuje na nowy – prosta metoda, która nie pozwoli nam jednak na pierwszy rzut oka zweryfikować z jakim rodzajem przekierowania mamy do czynienia. Chyba, że skorzystamy z „Narzędzi dla programistów” Google Chrome (skrót: Ctrl + Shift + J lub F12), następnie przejdziemy do „Network”, wybierzemy interesujący nas adres i odczytamy kod odpowiedzi:
Oprócz powyższej metody, można do tego wykorzystać, np.:
- httpstatus.io
- redirect-checker.org
- Screaming Frog
SAMOSEO
Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.