Co to jest CDN (Content Delivery Network) – Definicja
CDN (Content Delivery Network), czyli sieć dostarczania treści, to rozproszony na całym świecie zespół serwerów, który skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa, niezawodności oraz szybszym dostarczaniu treści użytkownikom, niezależnie od ich lokalizacji. Sieci CDN skracają czas ładowania stron internetowych czy aplikacji, umożliwiając pobieranie zasobów z serwera znajdującego się najbliżej fizycznie użytkownika.
Jak działają sieci CDN?
Sieć serwerów CDN można rozbić na 3 elementy:
- Serwer główny – miejsce, w którym umieszczane są pliki stron www,
- CDN – Sieć serwerów serwujących treści,
- Użytkownicy.
CDN pełni rolę pośrednika w dostarczaniu zasobów stron pomiędzy serwerem głównym a użytkownikami. Proces rozpoczyna się od pobrania treści przez serwery CDN z serwera głównego, a następnie zapisywania ich w centrach danych, gdzie są regularnie synchronizowane. Gdy użytkownik otwiera stronę, zasoby są dostarczane z najbliższego serwera, skracając realnie czas ładowania witryny.
Jakie zasoby dostarcza sieć CDN?
Rozwiązanie to umożliwia głównie dostarczanie zasobów statycznych, takich jak pliki graficzne, arkusze stylów, skrypty JavaScript, multimedia (wideo, audio), czcionki oraz inne pliki o charakterze statycznym. Niektórzy dostawcy CDN oferują również technologię dostarczania zasobów dynamicznych, obejmujących treści generowane na bieżąco, takie jak artykuły newsowe, ceny akcji czy informacyjne paski.
Komu przyniesie to największe korzyści?
Najwięcej korzyści odniosą strony internetowe, które w testach szybkości ładowania stron odnotowują słabe wyniki oraz mają zasięg globalny, obsługując użytkowników z różnych krajów. Jeśli zasoby strony istnieją na serwerze zlokalizowanym w jednym miejscu, wówczas dla użytkowników z drugiego końca świata wyświetlą się z odpowiednim opóźnieniem. W przypadku CDN, zasoby przechowywane są w wielu centrach danych, które synchronizowane są z serwerem głównym, dlatego w momencie, gdy stronę odwiedzi użytkownik oddalony o wiele kilometrów od naszej lokalizacji, wówczas pobierze zasoby z najbliższego centrum danych, co znacząco skróci czas oczekiwania na załadowanie serwisu.
Jakie są korzyści płynące z korzystania z sieci CDN?
Oto główne zalety z korzystania z sieci ładowania zawartości stron (na podstawie CloudFlare CDN):
- Optymalizacja obrazów,
- Ochrona przed atakami DDos,
- Cachowanie plików,
- Darmowy certyfikat SSL,
- Minifikacja statycznych plików,
- Kompresja plików metodą Brotli,
- Użycie protokołu HTTP/2, HTTP/3.
CDN pomaga poprawić wydajność i zabezpieczenia twojej witryny, skracając czas ładowania i redukując koszty infrastruktury serwerowej. To właśnie dlatego sieci dostarczania treści stają się coraz bardziej popularne z roku na rok.
Warto jednak mieć na uwadze, że korzystanie z takiej usługi nie zawsze przyniesie pozytywne efekty dla każdej witryny. Witryny o ścisłej lokalizacji, obsługujące użytkowników z konkretnego obszaru geograficznego, mogą nawet stracić, dodając zbędny punkt dostępu.
SAMOSEO
Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.