Co to jest Google Disavow Tool - Definicja w słowniku SEODisavow Tool to narzędzie udostępnione przez Google, dające możliwość zgłoszenia niskiej jakości, nienaturalnych i szkodliwych linków, dzięki czemu algorytm nie będzie brał ich pod uwagę przy ocenie jakości naszej witryny.

Dzięki Disavow Tool administratorzy stron internetowych mają możliwość kontrolowania linków skierowanych do ich witryny, przez co mogą poprawić jej widoczność i autorytet. Jednak samo zgłoszenie szkodliwych dla domeny linków nie usunie ich trwale z Internetu. Plik disavow stanowi jedynie informację i wskazówki dla robotów indeksujących, aby ignorowały wskazane w nim adresy.

Dodając linki czy całe domeny do Disavow Tools należy przeprowadzić ich dokładną analizę. Jeśli umieścisz tam adres, który przejawia wysoką jakość, Google będzie go ignorował i nie uwzględniał w wyliczaniu rankingu Twojej strony.

Jakich linków warto się zrzec?

Sam Google w swoich wytycznych informuje, że zrzekanie się linków jest konieczne tylko wtedy gdy równocześnie zachodzą dwa warunki: do witryny prowadzi wiele linków ze stron spamerskich, linków sztucznych lub o niskiej jakości oraz z powodu linków przychodzących zostały, lub mogą zostać, podjęte ręczne działania związane z nakładaniem kar.

Google funkcje Disavow Tool określa jako zaawansowaną i wymagająca szczególnej ostrożności i w pierwszej kolejności sugeruje aby linków niskiej jakości zrzekać się poprzez kontakt z właścicielami domen, w których te linki się znajdują.

Budowa pliku disavow

Jeśli już zidentyfikujemy linki szkodliwe dla danej domeny i zdecydujemy się ich zrzec z wykorzystaniem funkcji Disavow Tool musimy przystąpić do stworzenia odpowiedniego pliku, który zostanie później przesłany do Google. Do jakich zaleceń należy się stosować? Oto najważniejsze z nich:

  • W pliku disavow możemy zrzekać się pojedynczych adresów URL lub wszystkich linków z danej domeny. Zrzeczenie się pojedynczego adresu URL jest stosowane w przypadku konkretnych, problematycznych linków, gdy konkretna strona narusza wytyczne dotyczące jakości lub może być postrzegana jako manipulacyjna przez algorytmy wyszukiwania. Natomiast zrzeczenie się całej domeny może być stosowane, gdy istnieje podejrzenie, że domena jest zaangażowana w praktyki spamerskie, większa część jej linków jest uznawana za niskiej jakości bądź szkodliwe,
  • W każdym wierszu powinien zostać umieszczony jeden adres URL lub jedna domena poprzedzona przedrostkiem “domain:”,
  • Rozpoczynając wiersze znakiem # można dodawać komentarze, które zostaną zignorowane przez Google,
  • Cały plik disavow może mieć maksymalnie 100 tys. wierszy wliczając w to puste wiersze i wiersze z dodanymi komentarzami. Po wybraniu szkodliwych linków plik zapisujemy pod dowolną nazwą, w formacie .txt.

Przesyłanie pliku w Google Disavow Tool

Dla każdej usługi mamy możliwość przesłania jednej listy adresów, których chcemy się zrzec. Zaktualizowanie listy dla danej usługi spowoduje zastąpienie poprzedniej. Aby przesłać listę stron, z których rezygnujemy, musimy być jej właścicielem.

Lista ta odnosi się do określonej usługi, dla której została przesłana, oraz wszystkich jej podrzędnych usług. W przypadku posiadania zarówno usług http, jak i https, konieczne będzie przesłanie oddzielnej listy dla każdej z nich.

Plik disavow przesyłamy na stronie https://search.google.com/search-console/disavow-links wybierając usługę z dostępnej listy.

Monika Król - Specjalistka SEO
Autor wpisu

Monika Król

Z branżą SEO związana od 2022 roku, pierwsze doświadczenie zdobywała prowadząc działania organiczne na rynku polskim i zagranicznym. Stale dąży do doskonalenia i poszerzania swojej wiedzy. Stawia na połączenie SEO i UX aby osiągać najlepsze rezultaty dla swoich projektów. Prywatnie miłośniczka sportu, wypracowaną dzięki niemu dyscyplinę, determinację i umiejętność skupienia przenosi na grunt zawodowy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności