co to jest artykuł sponsorowany? definicja w słowniku seoArtykuł sponsorowany to jedna z form reklamy w internecie lub w prasie. Treści tego typu muszą mieć zawartość, która jest faktycznie wartościowa dla czytelnika, a jednocześnie subtelnie promować dany produkt, markę lub usługę. Główną różnicą w stosunku do standardowego artykułu jest odniesienie do reklamowanej firmy lub jej oferty, w postaci np. wzmianki w tekście, odnośnika lub logotypu.

Jak wygląda artykuł sponsorowany?

Artykuły sponsorowane muszą przede wszystkim charakteryzować się merytoryczną, wartościową treścią. Informacje zawarte w tekście powinny być aktualne i odnosić się do kwestii, które realnie zainteresują potencjalnych odbiorców. Jednocześnie nie może zabraknąć nawiązania do reklamowanej firmy, usługi czy produktu – jest ono jednak raczej subtelne, bez nachalnej reklamy; zazwyczaj ma formę linku do strony lub krótkiego wtrącenia odnoszącego się do oferty. Artykuły sponsorowane mogą przybierać różną formę – np. poradników, wywiadów z ekspertami, porównań czy analiz. Za ich przygotowanie przeważnie odpowiadają copywriterzy zatrudnieni w agencjach marketingowych, a w ramach procesu opracowywania tekstu często wykorzystuje się narzędzia SEO do analizy i optymalizacji treści.

Co ważne, zgodnie z obowiązującym prawem artykuły sponsorowane muszą być oznaczone w taki sposób, by można było jednoznacznie odróżnić je od standardowych artykułów redakcyjnych. W przeciwnym wypadku publikacja może być uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Z reguły realizacja tego wymogu polega na zamieszczeniu słów „Artykuł sponsorowany” nad lub pod treścią.

Ile kosztuje publikacja artykułu sponsorowanego?

Warto pamiętać, że artykuł sponsorowany jest traktowany podobnie jak inne formy reklam, co oznacza, że płatne jest nie tylko jego przygotowanie, lecz także publikacja. Aktualnie artykuły sponsorowane w prasie są coraz rzadszym widokiem – większość treści tego typu trafia do internetu. W zależności od zasięgu serwisu, na którym ma pojawić się tekst, ceny mogą być bardzo różne. W przypadku niewielkich stron, gdzie artykuł będzie przeczytany przez małe grono użytkowników, opłata za publikację może wynieść ok. 100-200 złotych. Jeśli jednak chcemy zamieścić treść na popularnym portalu z tysiącami wizyt dziennie, koszt może sięgać nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. W sieci funkcjonuje ponadto kilka platform, które ułatwiają ten proces, zbierając oferty publikacji od stron internetowych o różnej tematyce.

Artykuł sponsorowany – korzyści

Artykuły sponsorowane są uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów promowania usług, produktów lub firm online. Wynika to m.in. z faktu, że tego typu treści nie tylko reklamują ofertę, lecz także budują korzystny wizerunek marki. Merytoryczna, wartościowa zawartość skutecznie wpływa na zaufanie klientów i pozwala firmie promować się w roli eksperta w danej branży. Do tego jest to dość subtelny, nieinwazyjny sposób reklamy, dzięki czemu jest lepiej odbierany przez wielu internautów. To również szansa na dotarcie do zupełnie nowego grona odbiorców – artykuły mogą być publikowane na różnych portalach, by zwiększyć zasięg i kierować treść do konkretnych grup. W kontekście SEO, artykuł sponsorowany ma na celu pozyskanie odnośnika do pozycjonowanej strony, co przekłada się na zwiększenie mocy profilu linków, a to w konsekwencji prowadzi do zwiększania widoczności w internecie.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności