Jak sprawdzić szybkość i wydajność strony mobilnej? Wypróbuj narzędzie Google!

Kilka dni temu, na stronie Google Small Business poinformowano, że narzędzie do testowania szybkości i wydajności witryn mobilnych zostało zaktualizowane. Podążając za ideą poprawy wygody użytkowników, oddano w ręce właścicieli stron narzędzie, które ma wskazać kilka podstawowych statystyk oraz wskazówek ich poprawy.

Jak na Google przystało, narzędzie jest bardzo proste i przejrzyste. Dzięki krótkiej analizie strony, dostaniesz informacje dotyczące:

  • szybkości ładowania witryny na urządzeniach mobilnych
  • szacowanej liczby utraconych odwiedzin (ze względu na szybkość ładowania),
  • porównania względem konkurencji
  • wskazówek poprawy

Jak to wygląda w praktyce?

Odwiedź stronę https://testmysite.withgoogle.com/intl/en-gb (brak polskiej wersji językowej) i wpisz adres witryny:

google test strony mobilnej

Następnie poczekaj na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych testów i sprawdź wyniki osiągane przez Twoją stronę. Sekcja z podsumowaniem składa się z trzech części, w skład której wchodzi:

1. Krótkie podsumowanie

Podsumowanie przedstawia czas ładowania strony na urządzeniach mobilnych oraz szacunkowy procent utraconych użytkowników, ze względu na zbyt długi czas oczekiwania.

2. Porównanie na tle konkurencji

porównanie strony mobilnej z konkurencją

Porównanie z konkurencją powstało na bazie wewnętrznej analizy obejmującej ponad 5 milionów stron internetowych. Witryna samoseo.pl została zakwalifikowana do branży “Internet & Telecom industry”, gdzie 30% najszybszych witryn oznaczono na wykresie jako “Top Performers”. Jak widać – jest jeszcze nad czym pracować.

3. Możliwości poprawy

jak przyspieszyć ładowanie strony mobilnej

Ostatnia sekcja to podsumowanie dotyczące możliwości poprawy i wpływu jaki mogą mieć na liczbę Twoich użytkowników. Klikając w “See Top fixes” dowiesz się o kluczowych aspektach wpływających na wolniejsze ładowanie analizowanej strony.

jak poprawić szybkość ładowania strony

Istnieje również możliwość wysłania raportu na wskazany adres e-mail, lecz w tym przypadku równocześnie wyrażasz zgodę na wysyłanie przez pracowników Google innych wiadomości, nie zawsze powiązanych z powyższym raportem.

Aktualizacja: raport dotarł po niecałej godzinie i przedstawia więcej wskazówek dotyczących usprawnienia działania strony. Poniżej zrzut ekranu prezentujący kilka pierwszych sugestii:

wskaówki poprawy szybkości storny

Raport sam w sobie jest bardzo czytelny i powinien dać cenne wskazówki dla osób chcących poprawić funkcjonowanie swoich witryn. Szybkość ładowania jest niezmiernie ważna, a według danych przytaczanych przez Google – aż 50% użytkowników oczekuje, że strona załaduje się w mniej niż 2 sekundy!

2 thoughts on “Jak sprawdzić szybkość i wydajność strony mobilnej? Wypróbuj narzędzie Google!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *