Czym są czynniki rankingowe Google - Definicja w słowniku SEOCzynniki rankingowe Google to wszystkie elementy wpływające na widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Ich dokładny spis nie jest znany, jednak analizy i testy wykonywane przez specjalistów SEO pozwalają określić, które czynniki są analizowane przez wyszukiwarkę. Poszczególne czynniki rankingowe mają różną wagę, co może zmieniać się w trakcie aktualizacji algorytmów. Z bardziej znaczących zmian wymienić można m.in. aktualizację Pingwin oraz Panda, które diametralnie zmieniły podejście do oceniania linków zewnętrznych i treści.

Czynniki rankingowe Google on-site i off-site

Zadania związane z SEO często dzieli się na dwie grupy: on-site i off-site, czyli odpowiednio czynności bezpośrednio dotyczące strony i wykonywane poza nią. Podobny podział wyróżnia się w przypadku czynników rankingowych w Google. Pierwsza grupa obejmuje wszystkie elementy, które można zmienić na witrynie. Druga to z kolei zadania związane m.in. z budowaniem profilu linkowego z użyciem zewnętrznych serwisów.

Czynniki on-site

W przypadku czynników on-site bierze się pod uwagę m.in. jakość treści, strukturę serwisu, szybkość ładowania czy linkowanie wewnętrzne. Zawartość musi być merytoryczna, rzetelna, poprawna i dopasowana do potrzeb odbiorców, a jednocześnie być odpowiednio nasycona słowami kluczowymi. Do tego dochodzi także optymalizacja samego kodu HTML, którą wykonuje się głównie przez dostosowanie struktury i wartości poszczególnych znaczników. Podsumowując, czynniki rankingowe on-site Google to m.in.:

  • jakość treści, na którą wpływa jej unikalność, rzetelność, autentyczność i wartość dla użytkownika;
  • struktura strony – Struktura serwisu powinna być spójna, logicznie zaplanowana i przyjazna dla użytkownika. Dobrze przemyślana struktura witryny pomaga również robotom Google poruszać się po jej poszczególnych sekcjach i ułatwia indeksowanie wartościowych podstron;
  • metadane – opis meta i inne informacje zawarte w tagach „meta”, a także tytuł meta (technicznie umieszczany w odrębnym tagu, ale często uznawany za część danych meta);
  • responsywność strony, czyli dostosowanie jej projektu do różnych urządzeń;
  • bezpieczeństwo, przede wszystkim certyfikat SSL, czyli wsparcie protokołu HTTPS,
  • optymalizacja strony – skrócenie czasu ładowania i wyeliminowanie czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkownika.

Czynniki off-site

Ta grupa czynników rankingowych obejmuje działania, które nie są wykonywane na pozycjonowanej stronie. Jest to w głównej mierze linkowanie zewnętrzne, do którego dochodzi także renoma witryny w sieci (m.in. ilość wyszukiwań nazwy marki/firmy).

Czynniki rankingowe a aktualizacje Google

Należy pamiętać, że znaczenie poszczególnych czynników rankingowych może się zmieniać wraz z aktualizacjami wprowadzanymi przez Google. Firma odpowiedzialna za najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową na świecie stopniowo zwiększa nacisk na jakość treści, eliminując nieuczciwe i „spamerskie” techniki SEO. Warto jednak być na bieżąco ze zmianami – w niektórych przypadkach działania, które wcześniej były promowane przez algorytmy, stają się negatywnie oceniane. Nie należy jednak demonizować tego typu aktualizacji – z reguły większość czynników pozytywnie wpływających na widoczność od lat pozostaje niezmienna, choć zmienia się ich waga przy ocenie strony.

Skąd wiadomo jakie są czynniki rankingowe Google?

Problem w tym, że nie wiadomo, a przynajmniej nie wiadomo jakie są WSZYSTKIE czynniki. Google nie publikuje konkretnych informacji na temat zmian w algorytmach, jednak ich działanie można wywnioskować z analiz, testów oraz kontrolowania wyników kampanii SEO. Co jakiś czas pojawi się informacja od przedstawiciela Google, który wspomni, że jakiś czynnik jest istotniejszy od innego, np. w rozmowie opisanej tutaj – https://searchengineland.com/links-google-search-ranking-factor-gary-illyes-432422 . Jednak wiele takich rozmów przebiega w konwencji domysłów, a nie jasnych wytycznych. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze – czynniki rankingowe to ściśle strzeżona tajemnica. Gdyby było inaczej, manipulowanie wynikami wyszukiwania byłoby znacznie łatwiejsze, a to nie zadziałałoby dobrze dla jakości wyszukiwarki. Po drugie – poszczególni pracownicy Google sami do końca nie wiedzą, które czynniki mają jakie znaczenie, bo ilość osób, algorytmów i działów zaangażowanych w podnoszenie jakości funkcjonowania Google jest tak gigantyczna, że dokładne określenie co i jak działa na wynik wyszukiwania jest po prostu dla tych osób niemożliwa.

Co może być wskazówką? Oprócz testów, warto zerknąć na to jak działają inne wyszukiwarki. Dobrym źródłem takiej wiedzy jest wyciek danych dot. czynników rankingowych wyszukiwarki Yandex, który miał miejsce w 2023 roku. Możemy w nim znaleźć ok. 1900 czynników wpływających na ocenę strony. Jak to się ma do czynników Google? Otóż zasada działania Yandexa jest w jakimś stopniu podobna do Google. Niestety nie pozwoli to ocenić wagi poszczególnych czynników, jednak sama możliwość spojrzenia na tak wiele czynników branych pod uwagę przy ocenie strony jest szalenie ciekawa i może być inspiracją do zmiany swojej strategii SEO.

Aktualizacja 2024 – Wyciek dokumentacji Google

W maju 2024 r. miał miejsce wyciek dokumentacji Google, w którym można przeczytać o wielu czynnikach, które rządzą wynikami wyszukiwania. Z ciekawszych informacji można dowiedzieć się, że:

  • czynników rankingowych jest ok. 14.000,
  • do oceny jakości strony wykorzystuje się m.in. dane z Google Chrome, co oddaje rzeczywiste problemy użytkowników związanych z szybkością działania serwisu,
  • Google weryfikuje tematyczność strony, więc budowanie autorytetu strony w danej branży ma ogromne znaczenie,
  • linki zewnętrzne wciąż mają znaczenie w budowaniu widoczności,
  • wiele, wiele innych.

Wiele z tych czynników było znanych SEOwcom od dawna, jednak znaczna część znajdowała się w warstwie domysłów. Teraz pojawiło się czytelne potwierdzenie, które elementy strategii SEO mają więcej sensu i na które warto kłaść największy nacisk.

Redakcja SAMOSEO
Autor wpisu

SAMOSEO

Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *