Co to jest Adres IP – Definicja
Adres IP to główny identyfikator poszczególnych hostów w ramach sieci komputerowej. Z ich użyciem można jednoznacznie rozpoznać konkretne urządzenie, co pozwala na efektywną komunikację w Internecie. Co ważne, adresy IP nie mają wpływu na pozycjonowanie strony – wciąż jednak warto znać ich budowę i znaczenie, by móc skuteczniej rozwijać swoją markę w sieci.
Czym jest i do czego służy adres IP?
Adres IP to ciąg bitów służących do identyfikacji konkretnych sprzętów w obrębie wybranej sieci. W przypadku stosowanego już od roku 1977 standardu IPv4 adresy składają się z 32 bitów, zwykle konwertowanych na cztery liczby dziesiętne (o wartościach od 0 do 255) rozdzielone kropkami. Od pewnego czasu coraz szerzej stosuje się jednak także IPv6 – rozbudowany standard obejmujący aż 128-bitowe adresy, przedstawiane jako liczby i litery rozdzielone dwukropkiem (w pełnym formacie: na osiem 16-bitowych sekcji). W przypadku IPv4 maksymalna liczba unikatowych adresów to nieco ponad 4 miliardy (2 do potęgi 32), jednak dla IPv6 jest ich o wiele, wiele więcej – 2 do potęgi 128.
Jak sprawdzić adres IP swojego komputera?
Informacje o adresie IP są dostępne m.in. w ustawieniach połączenia sieciowego. Można je sprawdzić również za pośrednictwem wiersza poleceń (w systemie Windows – komenda „ipconfig”), a także z wykorzystaniem stron internetowych wyświetlających adres IP komputera, który łączy się z daną witryną. Taka funkcjonalność jest również wbudowana w wyszukiwarkę Google: wystarczy wpisać odpowiednie hasło (np. „what is my IP” – wyszukiwania po polsku aktualnie nie wyświetlają adresu).
Jak sprawdzić adres IP strony internetowej?
Aby zweryfikować adres IP wybranej strony internetowej, można skorzystać z narzędzi online dających dostęp do bazy WHOIS. Jest to całkowicie darmowy protokół, którego zadaniem jest gromadzenie informacji o witrynach z całego świata. Szczegółowe dane znajdują się również u poszczególnych rejestratorów domen. W Polsce za tę kwestię odpowiada Narodowo-Akademicka Sieć Komputerowa, która prowadzi Krajowy Rejestr Domen i nawiązuje umowy partnerskie z firmami obsługującymi hosting i rejestrację.
Czy adres IP ma wpływ na SEO i pozycjonowanie?
Szukając informacji na temat adresów IP, możemy natknąć się na wzmianki o roli adresów IP w pozycjonowaniu. Wiele witryn podaje, że dedykowany adres IP (zamiast hostingu na serwerze, który obsługuje większą liczbę stron pod jednym IP) jest bezpieczniejszą opcją, ponieważ „złe sąsiedztwo” (obecność na tym samym IP strony o charakterze spamerskim) może negatywnie odbić się na zaufaniu do naszej strony. Przedstawiciele Google niejednokrotnie potwierdzali jednak, że strony na dedykowanych i współdzielonych serwerach są traktowane tak samo (więcej można o tym przeczytać tutaj). Taką informacją podzielił się m.in. Matt Cutts, były inżynier wyszukiwarkowego giganta. Znacznie większe znaczenie ma jakość zawartości strony – jeśli informacje na witrynie są wartościowe dla użytkowników, adres IP nie ma większego znaczenia.
Kiedy adres IP jest istotny?
Brak wpływu na pozycjonowanie nie oznacza jednak, że adres IP jest zupełnie bez znaczenia w kontekście marketingu online. Warto pamiętać, że jest on przypisany do realnego, fizycznego serwera, co jest istotne m.in. przy obsłudze międzynarodowego ruchu. Z uwagi na fakt, że szybkość ładowania witryn jest uwzględniania przez algorytmy Google, adres IP może zatem pośrednio wpływać na pozycjonowanie. Jest to jednak jeden z wielu czynników, którego rola jest znacznie mniejsza niż znaczenie samej zawartości strony.
SAMOSEO
Tekst został opracowany przez ekspertów SEO. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pozycjonowaniu. Prowadzimy efektywne kampanie dla klientów z różnych branż, m.in. IT, finansowej, motoryzacyjnej, turystycznej, wnętrzarskiej, budowlanej, modowej czy kosmetycznej. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawowe pojęcia z zakresu optymalizacji stron internetowych. Podpowiadamy, co zrobić, żeby osiągnąć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania i zbudować przewagę konkurencyjną w biznesie. Chcesz nas lepiej poznać? Zapraszamy do zakładki O nas.