Nie od dzisiaj wiadomo, że merytoryczna treść stron internetowych jest bardzo ważna – to właśnie jej poszukują Internauci. Jak jednak stworzyć dobry artykuł na swoją stronę? Czy treść prezentowana na naszej witrynie musi mieć zawsze formę artykułu? Jak wreszcie marketing treści przekłada się na potencjalnych klientów i ilość odwiedzin na naszej stronie?

Już na samym początku rozważań na temat content marketingu konieczne jest zawężenie tego pojęcia dla potrzeb niniejszego artykułu – skupmy się jedynie na publikacjach w ramach własnej strony internetowej, a tym samym stricte merytorycznej treści prezentowanej na naszej witrynie.

Czym jest content marketing?

Czym jest jednak content marketing tłumaczony na język polski jako marketing treści? Najogólniej ujmując temat, to pewna strategia marketingowa związana głównie z Internetem, która polega na pozyskaniu potencjalnych klientów oraz nowych użytkowników, a także utrzymaniu starych poprzez publikację materiałów opierających się na atrakcyjnej treści. Treść we wszystkich materiałach musi być przydatna dla użytkowników, przy czym nie chodzi tutaj o to, aby była ona przydatna dla wszystkich Internautów – wystarczy, że skupimy się na określonej, sprecyzowanej grupie odbiorców, która w dłuższej perspektywie mogłaby chcieć skorzystać z naszych usług czy oferowanego towaru.

Marketing wirusowy

Zagadnienia content marketingu nie można rozpatrywać w oderwaniu od tak zwanego marketingu wirusowego – tworząc merytoryczną treść i podając ją w formie łatwo przyswajalnej mamy szansę sprawić, że Internauci będą sami się o niej informowali i przekazywali ją dalej poprzez między innymi serwisy społecznościowe czy internetowe fora tematyczne – a o to przecież nam chodzi!

Forma content marketingu

Pomimo tego, że najłatwiejszą drogą do merytorycznego przedstawienia informacji jest forma tradycyjnego artykułu to Internauci preferują formy niewymagające od nich specjalnego myślenia – wideo czy infografiki. Wbrew pozorom stworzenie jednak dobrego filmu wideo czy infografiki jest znacznie trudniejsze, gdyż wymaga znacznego ograniczenia przedstawianego materiału. Jeżeli tak przedstawiony materiał nie będzie odpowiednio skondensowany i nie będzie przestawiał jedynie najważniejszych rzeczy – efekt będzie odwrotny od zamierzonego!

Z punktu widzenia SEO, warto jednak przywiązać większą uwagę do tworzenia długich i unikalnych treści co będzie stanowiło duży skok jakościowy dla strony. Tak tworzone artykuły są nadzwyczaj mile widziane przez algorytmy wyszukiwarek a my sprowadzimy na stronę ruch z fraz „long tail”.

Inne podejście niż w przypadku tradycyjnego marketingu?

Rozważając temat content marketingu konieczne jest wspomnienie, że w zasadniczy sposób różni się on od innych form marketingu – nie uświadczymy tutaj jednostronnego przekazu, który ma jedynie zachęcać do zakupu czy skorzystania z usług w krótkim odstępie czasu, ale opiera się na długotrwałym budowaniu relacji z odbiorca treści. To właśnie poprzez systematyczne dodawanie wysokiej jakości treści, które za każdym razem będą ciekawe dla użytkownika.

Specjalistyczne podejście do tematu

Warto pamiętać o tym, że zagadnienie content marketingu jako treści wysokiej wartości merytorycznej w przystępnej formie ma najłatwiejsze zastosowanie do wszystkich stron stricte tematycznych i specjalistycznych – jeżeli chcemy uchodzić za specjalistę w danej dziedzinie i budować sobie renomę w danym środowisku jako np. blogera znającego się na konstrukcjach drewnianych i prowadzącego pod tym kątem swojego bloga, to będzie nam łatwiej niż w przypadku stron o tematach ogólnych.

Jak pisać artykuły content marketingowe na bloga?

W obliczu wszystkich korzyści, które płyną z faktu tworzenia wysokich jakościowo treści pojawia się pytanie – skąd brać inspiracje i jak się do tego zabrać? W ramach tego artykułu zaproponuję jeden sposób, z którego korzystam bardzo często – Planer Słów Kluczowych Google. Narzędzie dostarczone nam przez Google pozwala na szybkie wyszukiwanie nowych fraz kluczowych, które mogą być inspiracją do napisania nowego artykułu. Jak to działa?

planer1

W pierwszym polu należy wpisać słowa, które naprowadzą Planer na szukaną przez nas tematykę. Przykładowo, jeśli poszukujemy fraz do tematyki tworzenia stron internetowych, właśnie taka fraza powinna znaleźć się w tym miejscu. Oczywiście możemy podać większą ilość fraz, oddzielonych enterem.

Po przejściu do wyników naszym oczom ukaże się tabela z dwoma widokami – propozycje grup reklam oraz propozycje słów kluczowych. Różnica między nimi polega na tym, że pierwszy z nich grupuje frazy co może w niektórych przypadkach stanowić ułatwienie. Propozycje słów kluczowych można odczytywać bezpośrednio z Planera a także wyeksportować na dysk co przy większej liczbie fraz będzie stanowiło pewne uproszczenie.

Drugą z możliwości jest wpisanie wyłącznie adresu strony/podstrony dla której wyszukujemy fraz i wciśnięcie przycisku „wyświetl propozycje”. Wówczas oprogramowanie wyszuka frazy kluczowe należące do tematyki danej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy lepiej dobrać frazy dla istniejących już artykułów i zoptymalizować go pod bardziej efektywne frazy.

Podsumowanie

Podsumowując, content marketing jest niezwykle istotny na każdej stronie internetowej, gdyż to właśnie publikowane treści i ich wartość merytoryczna przekładająca się na użyteczność dla potencjalnych odbiorców jest podstawą funkcjonowania Internetu. Dzięki odpowiednio zaplanowanej i prowadzonej kampanii Content marketingowej możemy sprowadzić na stronę bardzo wartościowy ruch, nastawiony na konkretną tematykę i grupę odbiorców.

Tomasz Mielewczyk
Autor wpisu

Tomasz Mielewczyk

Początkowo webmaster, który z biegiem czasu przeszedł na SEO-wą stronę mocy. Prowadził projekty SEO m.in. dla Wirtualnej Polski, BZWBK, UPC, iSpot, Santander Consumer Banku, Lexusa, Ergo Hestii, Generali czy Netii.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności