Connector do Stat4Seo w Google Data Studio
Jakiś czas temu opisywałem w jaki sposób można przygotować raport w Google Data Studio z wykorzystaniem oprogramowania sprzęgającego (connectora) umożliwiającego pobieranie danych z bazy MySql stosowanej przez Stat4Seo. Rozwiązanie to działa poprawnie ale ma szereg wad, a najważniejsza to konieczność edycji zapytania do bazy przy każdej zmianie parametrów raportu, w tym zmianie zakresu dat. Chciałbym też mieć możliwość sprawdzenia średniej pozycji fraz w danym przedziale czasowym oraz informacji o zmianach tych pozycji. Aby rozwiązać te niedogodności i przyśpieszyć sobie nieco pracę postanowiłem napisać własny connector do Stat4Seo. Możecie go pobrać i wykorzystać we własnych raportach, korzystając z linku na dole artykułu. W dalszej części artykułu opiszę jakie ma możliwości i jak możecie go wykorzystać.
Spis treści
Konfiguracja
Po wybraniu linku connectora i udzieleniu niezbędnych zgód, wyświetli się formularz konfiguracyjny z namiarami na bazę Mysql twojej instancji MySql oraz wybór rodzaju zestawienia jaki chcemy otrzymać:
Źródło danych zwraca jedną z dwóch tabel:
Dla opcji konfiguracyjnej „Pozycje dzień po dniu” – tabelę zawierającą wiersze Wyrażenie, Data, Pozycja dla każdego dnia.
Dla opcji konfiguracyjnej „Średnia i przyrost” – tabelę zawierającą wiersze Wyrażenie, Pozycja i Zmiana – gdzie Pozycja to średnia pozycja w danym okresie a Zmiana to zmiana tej średniej.
W jaki sposób zdobyć namiary na bazę opisywałem we wcześniejszym artykule. Oprócz namiarów na bazę, w formularzu podajemy adres serwisu którego pozycję chcemy dodać do raportu – oczywiście pozycje tego serwisu musimy mieć dodany w stat4seo.
Tworzenie raportu
Najpierw stworzymy tabelę z pozycjami dla poszczególnych dni. Aby zaprezentować to w czytelnej formie powinniśmy wstawić do raportu tabelę przestawną i skonfigurować ją tak jak poniżej:
Po takiej konfiguracji powinniście otrzymać tabelę jak poniżej:
Średnia pozycja i jej zmiana
Jak możecie zobaczyć w ostatniej kolumnie tabeli nie znajduje się ostatni dzień ale pozycja „AVG”. Jest to średnia pozycja w danym przedziale czasowym. Pozycje monitorujemy do 50 miejsca, więc pozycja 0 oznacza, że strona nie została znaleziona wśród top50 wyników. Przy obliczaniu średniej uznajemy, że pozycja 0 oznacza pozycję 50. Google Data Studio jest w stanie samodzielnie porównywać dane w różnych okresach czasowych, możemy więc przygotować tabelkę ze średnimi pozycjami fraz oraz informacją na temat zmiany tej pozycji, w stosunku do dowolnego okresu:
Przy dodawaniu tej tabelki, musimy odfiltrować „dni” które zawierają średnią pozycję:
Warto zwrócić uwagę, że Data Studio podaje zmianę arytmetyczną, a więc poprawa pozycji czyli spadek arytmetycznej pozycji oznaczony jest strzałką w dół i na odwrót. Można zmienić kolory strzałek, ale mimo wszystko na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić czy czerwona strzałka do góry oznacza polepszenie czy pogorszenie pozycji. Inna niedogodność to fakt, ze Data Studio nie umożliwia sortowania po wyliczanej automatycznie kolumnie 'delta’ więc nie możemy posortować tabeli wg wartości zmiany pozycji.
Źródło danych zwraca specjalnie przygotowaną tabelę aby umożliwić taką prezentację. Po wyborze opcji konfiguracyjnej „Średnia i przyrost”, jesteśmy w stanie stworzyć tabelę posortowaną wg wielkości wzrostu czy spadku i np. zaprezentować 2 osobne tabele: wzrosty i spadki pozycji:
Draft raportu
Pod tym adresem możecie znaleźć gotowy draft raportu zawierający 3 tabele oraz wyliczaną automatycznie informację na temat liczby fraz w top3, top6 i top10.
Connector jest obecne w wersji testowej i nie gwarantujemy jego poprawnego działania. Jednocześnie prosimy o zgłaszanie wszelkich wykrytych problemów oraz sugestii zmian na adres biuro@samoseo.pl
Changelog
2.07.2017
- Dodano nowe pole danych „kategoria” – jest zwracane gdy frazom przypisane są kategorie w stat4seo;
- W zestawie danych „średnia i przyrost” dodana została informacja o poprzedniej pozycji danego słowa.
Linki
Wojciech Grądzki
Przez 17 lat pracował w Wirtualnej Polsce, od początku przy wyszukiwarkach a przez 10 ostatnich lat kierował działaniami SEO Grupy WP pracując przy wp.pl, o2.pl, money.pl, abczdrowie.pl, SportoweFakty, Pudelek. Od 2017 roku, wspólnie ze współpracownikiem z WP, Tomkiem Mielewczykiem prowadzi agencję SAMOSEO.
-
-
Poprawione, był problem z uprawnieniami.
-
-
Info u mnie – jednak dane z bazy są poprawne
Błąd społecznościowego oprogramowania sprzęgającego
Wystąpił błąd spowodowany przez społecznościowe oprogramowanie sprzęgające. Jeśli problem nie ustąpi, skontaktuj się z dostawcą tego oprogramowania.Szczegóły oprogramowania sprzęgającego
There was an error caused by this connector.Debugowanie
Stat4Seo, autor: Samoseo.plNie można nawiązać połączenia z bazą danych. Sprawdź ciąg połączenia, nawę użytkownika i hasło.
getFromStat4Seo:296
getData:144
Identyfikator błędu: 58287eeb-
Być może namiary na bazę są prawidłowe, ale serwer nie przyjmuje zewnętrznych połączeń do bazy danych. Proponuję spróbować połączyć się z bazą z zewnątrz przy pomocy innego oprogramowania, np. MySql Workbench.
-
U mnie to samo, czasami po odświeżeniu niektóre się pojawiają, niektóre nie i tak cały czas w kółko. Jedne działają, drugie nie, odświeżam i znów inne działają a inne nie ;). Na innym raporcie z inną stroną jest okej…
-
Też wyświetla się problem z połączeniem z bazą? I w tym innym raporcie masz tę samą bazę tylko inną stronę? Jeśli tak to być może masz bardzo dużo słów kluczowych w serwisie w którym jest problem. Czasami w Data Studio ciężko znaleźć przyczynę problemu – w takiej sytuacji proponuję skopiować raport w którym jest ok i zmienić tylko nazwę serwisu.
-
-
-
-
Mam dokładnie ten sam problem.
Mam dwa raporty w jednym strony A w drugim strona B. W pierwszym raporcie wszystko działa, a w drugim pojawia się identyczny komunikat jak wyżej u kolegi Tomasza.-
A jak w pierwszym raporcie zmienisz stronę na B to działa?
-
Okazało się, że problem występuje tylko gdy włączone jest porównanie do poprzedniego okresu.
-
Musiałbyś dać mi dostęp do tego raportu żebym mógł zdiagnozować. U mnie porównanie działa.
-
-
-
-
Witam,
Mamy pytanie: Czy „Adres serwisu (tak jak w panelu stat4seo)” Podajemy cały adres np. „domena.pl/index.php?site=18” ? Czy sam nr czy jeszcze inaczej bo coś mi nie działa – nie wczytuje danych.-
Podajemy adres serwisu tak jak go wpisaliśmy w stat4seo, zazwyczaj będzie to nazwa domeny czyli w podanym przykładzie „domena.pl”
-
-
Cześć!
Czy connector jest nadal sprawny? Rozwijacie go jeszcze w kontekście Lookera?
-
Tak jest sprawny i używamy do tworzenia raportów. Mamy pewne plany rozwojowe ale nie jestem w stanie podać w tej chwili szczegółów i terminów.
-
Niestety konektor nie działa, dostaję komunikat: „Nieprawidłowy identyfikator połączonego oprogramowania sprzęgającego. Sprawdź ten identyfikator i spróbuj ponownie.”
Czekamy na aktualizację, bo to będzie naprawdę przydatne. Szapo ba i powodzenia!