Pozycjonowanie stron internetowych definiuje się jako proces, który wpływa na widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych. Wyszukiwarka sama ustala pozycje stron internetowych w swoich wynikach biorąc pod uwagę wiele czynników rankingowych. Pozycjonowanie naturalne odbywa się poprzez stworzenie strony według wytycznych Google np.: optymalizacja kodu strony, dobór i nasycenie treści odpowiednimi frazami kluczowymi.

Na czym polega pozycjonowanie?

Organiczne wyniki wyszukiwania, na które wpływ mają działania SEO widoczne są w wyszukiwarce w miejscu widocznym na obrazku poniżej:

wynikiwyszukiwania

Odpowiednia optymalizacja strony oraz pozyskane w naturalny sposób linki zewnętrzne to klucz do uzyskania wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Jednak wielu właścicieli stron podejmuje próby manipulowania wynikami poprzez pozyskiwanie linków zewnętrznych na własną rękę. Pisanie postów na forach z linkiem zwrotnym czy wpisy gościnne na blogach to powszechna praktyka stosowana przez wielu początkujących twórców stron. Wiąże się to z pewnym ryzykiem, ponieważ oficjalne stanowisko Google mówi o tym, że linki muszą być pozyskane w sposób naturalny – przez innych użytkowników, którym spodobała się treść strony.

Pozycjonowanie ma na celu zwiększenie pozycji dla wybranych fraz kluczowych, które w założeniu mają przynieść ruch na stronie. Aby ułatwić kontrolę efektów pozycjonowania powstało wiele systemów monitorowania pozycji.

stat4seopanel

Źródło: własne, panel monitorowania pozycji Stat4SEO

Czynniki rankingowe

Portal moz.com opublikował zestawienie czynników rankingowych, które mogą mieć wpływ na organiczne wyniki wyszukiwania. Jednakże nie jest to zestawienie, które daje pewność odnośnie czynników rankingowych. Zestawienie pokazuje jedynie jakie cechy posiadały strony, które są na wysokich miejscach w wynikach wyszukiwania. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • liczba, jakość i różnorodność linków prowadzących do strony – jest to jeden z głównych czynników rankingowych; im więcej dobrej jakości linków prowadzi  do strony tym łatwiej o wysokie pozycje,
  • optymalizacja strony – obejmuje bardzo wiele elementów a szczegółowe ich omówienie nastąpi w dalszych rozdziałach.
  • wiek oraz historia domeny – domeny z dłuższą historią i nienaganną historią mają dużo większe szanse na uzyskanie dobrych pozycji,
  • częstotliwość aktualizacji treści – jeśli na stronie często pojawiają się nowe i unikalne treści, będzie przejawiała znaczną jakość dla algorytmów wyszukiwarek,
  • widoczność w mediach społecznościowych – liczba „polubień” wpisów w popularnych serwisach społecznościowych także może mieć wpływ na pozycje.

Zalety pozycjonowania

Wśród licznych zalet pozycjonowania wymienia się m.in.:

  • zwiększenie widoczności całego serwisu (nie tylko pozycjonowanych fraz kluczowych)
  • Sprowadzanie wartościowego ruchu na stronę,
  • Zwiększanie rozpoznawalności marki,
  • Po osiągnięciu wysokich pozycji dla danej frazy, każde wejście użytkownika na naszą stronę jest darmowe (w odróżnieniu od płatnych reklam Adwords). Utrzymanie pozycji wiąże się jednak z pewnym nakładem sił, ale gdy właściciel strony będzie odpowiednio dbał o stronę, koszty będą zdecydowanie niższe niż w przypadku reklam płatnych.

Zagrożenia wynikające z pozycjonowania stron

Dla właścicieli stron, którzy nie mieli styczności z pozycjonowaniem zaleca się powierzenie tego procesu doświadczonej osobie. Powód jest prosty – przy nieodpowiednio prowadzonych działaniach (na stronie jak i poza nią) można narazić się na kary ze strony Google w postaci filtrów nakładanych na stronę.

Filtr ręczny charakteryzuje się otrzymaniem odpowiedniego powiadomienia w narzędziach Google dla webmasterów. Jak informuje Google algorytmy wyszukiwarki stale dbają o to aby wyniki wyszukiwania były coraz dokładniejsze lecz wobec spamerskich witryn podejmowane są także działania wybiórcze – obniżenie wyników a czasami nawet usunięcie strony z indeksu wyszukiwarki. Informacja o podjętych działaniach ręcznych pojawia się w Centrum wiadomości w Narzędziach dla Webmasterów.

W przypadku otrzymania powiadomienia o filtrze ręcznym należy wykluczyć lub usunąć linki pozyskane w nienaturalny sposób i zgłosić prośbę o usunięcie działań ręcznych z domeny.

Filtr algorytmiczny charakteryzuje się brakiem otrzymania powiadomienia. Można go zdiagnozować jedynie poprzez gwałtowny spadek pozycji wszystkich fraz i ruchu na stronie. Usunięcie go z domeny jest procesem zdecydowanie dłuższym i bardziej czasochłonnym niż w przypadku filtra ręcznego.

Podsumowanie

Podczas planowania działań marketingu internetowego warto zainteresować się optymalizacją i pozycjonowaniem stron. Dzięki temu zwiększymy widoczność całej strony i ściągniemy na stronę wartościowy ruch z organicznych wyników wyszukiwania. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio przeprowadzony proces może przynieść więcej strat niż korzyści dlatego warto powierzyć te działania doświadczonemu specjaliście.

Tomasz Mielewczyk
Autor wpisu

Tomasz Mielewczyk

Początkowo webmaster, który z biegiem czasu przeszedł na SEO-wą stronę mocy. Prowadził projekty SEO m.in. dla Wirtualnej Polski, BZWBK, UPC, iSpot, Santander Consumer Banku, Lexusa, Ergo Hestii, Generali czy Netii.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności