Gdy polski internet dopiero raczkował, wielu z dzisiejszych potentatów już wtedy zaczynało budować swoją pozycję na rynku. Patrząc na dzisiejszy wygląd stron internetowych, można mieć wrażenie, że ich rozwój trwa znacznie dłużej niż to faktycznie ma miejsce. Przecież jeszcze 20 lat temu internet wyglądał zupełnie inaczej – Facebook powstał dopiero w 2004, Google w 1998, a Twitter w 2006 roku. Jak radziły sobie polskie strony na początku swojego istnienia? Czy znacznie różniły się od ich aktualnych wersji?

Do dziś pamiętam, gdy jako młody chłopak oglądałem w telewizji serwis informacyjny, w którym podano informację, że uruchomiono portal internetowy o nazwie Wirtualna Polska. W mojej głowie pojawiła się wtedy wizja technologii przyszłości, a sama strona wywołała efekt „wow”! Spoglądając dzisiaj na pierwszą odsłonę serwisu można temu nie dowierzać, ale tak faktycznie było.

Informacyjnie: Przesuwając linię na obrazkach poniżej, możesz odsłaniać i zakrywać poszczególne wersje stron.

Wirtualna Polska (Listopad 1996 – Maj 2017)

Wirtualna Polska początkowo funkcjonowała pod adresem www.wp.cnt.pl, jako katalog stron internetowych, co wyraźnie widać na powyższym obrazku. W czasach gdy o Google jeszcze nikt w Polsce nie słyszał, katalog stron WP był niesamowicie popularny, a dodanie tam strony mogło skutkować znacznym wzrostem ruchu. Adres www.wp.pl zaczął funkcjonować w 1998 roku, a Wirtualna Polska powoli stawała się prawdziwym portalem internetowym, oferującym coraz to nowsze usługi dla swoich użytkowników.

Po aktualnej wersji wp.pl doskonale widać postęp technologiczny – katalog stron jest dość zakurzony i z pewnością nie można powiedzieć, że jest kluczowym elementem strony głównej portalu. Zamiast niego, prezentowane są kafelkowe zajawki najpopularniejszych artykułów, a także kolumna z playerem telewizji WP oraz newsfeed z zamieszczanymi na bieżąco cytatami z anteny kanału, postami z social mediów czy sondami.

Onet (Kwiecień 1997 – Maj 2017)

Skoro wspomniano już o Wirtualnej Polsce, nie sposób pominąć kwestii Onetu – dawniej pod nazwą OptimusNet (OptimusNet = Onet), który początkowo również spełniał rolę katalogu stron internetowych. Tak samo jak w przypadku Wirtualnej Polski, aktualna wersja Onetu diametralnie różni się od tej z 1997 roku. Widać zdecydowany ruch w kierunku treści video, które pojawiają się m.in w sekcji „Serwis informacyjny Onet24” oraz „Programy Onetu”.

Katalog stron Onetu, pomimo tego, że przez wiele lat był w czołówce najlepszych katalogów w Polsce, z czasem tracił na znaczeniu i w czerwcu 2017 roku zablokowano możliwość dodawania do niego nowych wpisów. Z katalogu dalej można korzystać, lecz wyłącznie w celu przeglądania zasobów, nowych stron już w nim nie ujrzymy.

Interia (Czerwiec 2000 – Czerwiec 2017)

Interia oficjalnie wystartowała 11 lutego 2000 roku, posiadając kilka serwisów tematycznych, katalog stron internetowych oraz bezpłatną pocztę elektroniczną. Trzeba przyznać, że pierwsza wersja Interii prezentowała się bardzo nowocześnie. Oczywiście jej start nastąpił kilka lat po Onecie i Wirtualnej Polsce, a w tamtym okresie, kilka lat różnicy było bardzo mocno odczuwalne. Jednak mimo wszystko, nie sposób Interii odmówić tego, że prezentowała się efektownie, nawet w porównaniu do ówczesnej wersji WP oraz Onetu.

o2 (Maj 2000 – Czerwiec 2017)

o2 początkowo istniało pod nazwą go2.pl, świadcząc usługi poczty elektronicznej. Popularność zyskało dzięki komunikatorowi tlen.pl, który był integralną częścią portalu (pierwsze wydanie miało miejsce w październiku 2001r.). Choć aktualnie Tlen nie jest już wspierany, to w okresie swojej świetności (2004 rok) posiadał blisko milion użytkowników, co stanowiło ogromny potencjał dla samego o2.

Wersja z 2000 roku nie stanowiła żadnej rewolucji w wyglądzie stron internetowych – ot, prosta strona, bez zbędnych elementów graficznych. Dzisiejsza wersja o2 to tzw. single-page-app, która w pewnym sensie przypomina aplikację, a nie stronę www. Materiały nie są otwierane na osobnych podstronach, lecz na warstwach, co znacznie przyspiesza działanie serwisu. Z racji tego, że mamy do czynienia z aplikacją, a nie stroną, nie wymaga ona odświeżania, a użytkownik otrzymuje aktualne treści bez konieczności przeładowywania strony.

Allegro (Sierpień 2000 – Czerwiec 2017)

Strona internetowa Allegro powstała w grudniu 1999 roku, a jej inspiracją był sukces amerykańskiego eBay’a, który z powodzeniem działał wówczas już od 4 lat. Marka Allegro tak mocno zakorzeniła się w polskim internecie, że jej pozycji nie pobił nawet eBay, który w 2005 roku otworzył polską wersję serwisu. Początkowo udało im się wskoczyć na 2 miejsce rankingu, lecz wprowadzenie opłat (2008r.) spowodowało gwałtowny spadek popularności, a Allegro mogło spać spokojnie

Pierwsza wersja serwisu charakteryzowała się jaskrawymi barwami, od których w kolejnych latach pomału odchodzono. Oczywiście są one widoczne do dziś, lecz w porównaniu do pierwszej wersji, powoli ograniczano ich obecność, umieszczając wyłącznie w kilku wybranych elementach – logo, przyciskach „kup teraz” czy ikonie ładowania treści strony.

W tym materiale to już wszystko. W kolejnych tygodniach ukażą się kolejne przykłady polskich i zagranicznych stron internetowych, które zaczynały swoją działalność kilkanaście lat temu.

Tomasz Mielewczyk
Autor wpisu

Tomasz Mielewczyk

Początkowo webmaster, który z biegiem czasu przeszedł na SEO-wą stronę mocy. Prowadził projekty SEO m.in. dla Wirtualnej Polski, BZWBK, UPC, iSpot, Santander Consumer Banku, Lexusa, Ergo Hestii, Generali czy Netii.

2 komentarze
  • Ciekawy blog, zawierajacy duzo przydatnych informacji
    a napisany przystepnym, szczegolnie dla poczatkujacych marketingowcow jezykiem.
    Chetnie bede tu zagladac.

  • aleś walnął artykuł… ale z drugiej strony wtedy nie bylo nic innego. Maxior zamiast Youtube’a byl jeszcze ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Polityka prywatności